Hindistan’ın önemli geleneksel lezzetlerinden olan Tandoori Tavuk Tikka, Spice Effendy Tandori Masala ile hazırlanan özel baharat sosu ve Hintlilerin “naan” dedikleri ince lavaş şeklindeki ekmeklerin eşliğiyle sofralarınızın vazgeçilmezi olacak.

İÇİNDEKİLER

Marina Sosu için:
● 200 gram
● tavuk but
● 5 gram
● taze zencefil
● 5 gram
● taze sarımsak
● 5 gram
● kırmızı toz biber
● Baharatlı sosu için:
● 200 gram
● süzme yoğurt
● 10 gram
● garam masala baharatı
● 10 gram
● taze kişniş

Salatası için:
● 30 gram
● salatalık
● 30 gram
● çin marulu
● 5 gram
● taze sıkılmış limon suyu
● 5 gram
● balsamik sirke
● 10 ml.
● kırmızı şarap sirkesi

Naan ekmeği için:
● 25 gram
● un
● 10 gram
● su

Nasıl Yapılır?
1. Deri kısımlarını ayıkladığınız tavuk butları iri parçalar halinde doğrayın.
2. Tavuk butlarını; kabuğunu soyduktan sonra rendelediğiniz taze zencefil, küçük parçalar halinde kesilmiş taze sarımsak ve kırmızı toz biberle marine edip bir saat kadar bekletin.
3. Süzme yoğurdun içine garam masala baharatı ve taze kişniş kattıktan sonra karıştırın.
4. Naan ekmeği için; elenmiş un, su ve mayayı derin bir karıştırma kabında karıştırdıktan sonra yoğurup 30 dakika kadar mayalandırın.
5. Mayalandırma işleminin sonrasında merdane yardımıyla el büyüklüğünde açtığınız Hint ekmeklerini, önceden kızdırılmış tandoori fırınının kenar kısımlarına yapıştırarak pişirin.
6. Marine edilmiş tavuklarla süzme yoğurtlu karışımı harmanlayın. Şişlere dizdiğiniz tavukları önceden ısıtılmış tandoori fırınında 18-20 dakika kadar pişirin.
7. Tavukların servisinde yer vereceğiniz salata için; bol suda yıkadıktan sonra salata kurutucusundan geçirdiğiniz Çin marulu ve salatalık kabuklarını jülyen şeklinde doğrayın.
8. Balsamik sirke, taze sıkılmış limon suyu ve kırmızı şarap sirkesiyle sosladığınız salataya servis tabağında yer verin.
9. Fırından çıkan naan ekmeğini servis tabağına alın. Üzerine soslandıktan sonra şişte pişen tavuk but parçalarını dizin. Sıcak olarak bekletmeden sevdiklerinizle paylaşın.